Včera jsem čekala důležitou zásilku.
A pro tentokrát se nejednalo o zásilku typu „vezu vám nový hrneček do kuchyně“.
Čekala jsem hlínu.
Než jsem byla schopna zadat do telefonu paní množstevní údaje své objednávky, musela jsem se prvně matematicky dobrat správnému výsledku. Čelila jsem dobrou, dětmi přerušovanou půlhodinku této matematicko-fyzikální rozvaze, než jsem rozklíčovala všechny provázané vztahy mezi metry krychlovými, kubíky, metráky, decimetry krychlovými, které jsou vlastně litry…
Nebyla to vůbec legrace. Samotný výpočet objemu je hračka. Podstava krát výška. Víme. Pamatujeme z gymplu.
Hračka je to ale jen do té doby, než zjistíte, že výsledek v centimetrech krychlových ve stavařině vůbec nefrčí a musíte to ustát v kubíkách.
No nic. Nebojte. Všechno dobře dopadlo.
Tatřička k nám nacouvala přesně o půl druhé v tom největším lijáku. Vykládka proběhla bez problémů a už při pohledu na vysypanou hlínu jsem okem zkušeného stavaře usoudila, že převody klaply na jedničku.
Dne následujícího jsme nastoupili v plném počtu a pracovním nasazení, abychom již zmiňovanou hlínou naplnily nové záhonky.
Jak máte v týmu zrozence panny, bez pečlivého měření a důsledně promyšleného pracovního postupu se neobejdete.
…leda že by v týmu byli přítomni i nějací záškodníci.
…díky kterým se práce protáhla až do krásného jarního podvečera.
Záhonky mám tak připravené na víkendové setí – čekám ještě na jahody a koupené mám už ředkvičky, mrkev, hrášek a špenát.
Co vypěstujem, vypěstujem.
Přílišné ambice nemám, spíš se mi líbí, že to baví děti a když by k tomu přibyl i benefit v podobě čerstvého hrášku do polívky, tak budu nadmíru spokojená.
Ještě bych tu pro vás měla tip na zajímavé menu, které jsem dělala včera k obědu.
A byla to rajčatová polévka s celozrnným kus-kusem…
…a mé zamilované tvarohové knedlíky z pohanky s jahodovou omáčkou.
Na ty jsem sem dávala recept loňskou jahodovou sezónu, takže jej kdyžtak najdete rubrice „recepty“.
Když jsem v Kauflandu narazila na zlevněnou vaničku jahod určenou k okamžité spotřebě, bylo jasno. Recept s danými poměry skvěle funguje. Knedlíky se nelepí, ani nerozpadají.
Opravdu stojí za vyzkoušení.
Rajčatovou polévku s kus-kusem jsem zkoušela vůbec poprvé a jsem ráda, že na ni došlo, protože ji budu dávat šanci častěji.
Je neskutečně rychlá, nízkonákladová a zdravá.
Stačí osmahnout na oleji dvě cibulky do zlatova, po chvilce přilít 500 ml rajčat v konzervě, vše krátce povařit. Následně zalít 500 ml zeleninového vývaru, ke konci dosolit, dopepřit a případně přidat nasekanou bazalku. Do takto připravené polévky vsypete již hotový kus-kus dle návodu ze cca 100 g syrové směsi a je to:-).
Výborná je i studená a úplně si v ní dokážu představit fazole nebo osmahnuté uzené tofu.
Když se sami zamyslíte nad surovinami, z kterých je zhotoven tento rychlooběd (hotovo jsem měla do 40 min i s fotkama:-), zjistíte, že z průměrné porce zajistíte pohodlně denní doporučený příjem vlákniny, a to díky rajčatům, celozrnnému kus-kusu, pohance a jahodám.
Mimochodem, celozrnný kus-kus kupuju v Penny, je hnedle vedle klasické verze u luštenin a není nikterak předražený – recept na tuto polévku mám z jeho obalu:-).
Penny, díky!
A vy se mějte prima:-)
Ála
Napsat komentář